U svijetu biljaka kriju se mnoge fascinantne vrste, a jedna od njih je rosulja (Drosera), biljka mesožderka koja raste i u Crnoj Gori. Iako mali broj ljudi zna za nju, rosulja je pravi prirodni fenomen koji fascinira biologe i ljubitelje prirode širom svijeta.
Rosulja je biljka prilagođena životu u siromašnim i kiselim tlima, poput močvara ili tresetišta. Budući da zemljište na kojem raste ne sadrži dovoljno hranjivih materija, ova biljka je razvila jedinstvenu sposobnost – hvatanje i probavljanje insekata!
Listovi rosulje prekriveni su sitnim, ljepljivim dlačicama koje podsjećaju na kapljice rose (po čemu je biljka i dobila ime). Te “kapljice” su zapravo sluz koja privlači insekte. Kada insekt sleti na list, ljepljiva supstanca ga zarobi, a biljka zatim polako zatvara list oko plijena i luči enzime koji razgrađuju insektovo tijelo. Na taj način rosulja dobija neophodne hranjive materije, poput azota.
Posebno zanimljivo je što rosulja ima zaštitni status jer je riječ o ugroženoj vrsti. Njena staništa su osjetljiva na promjene u ekosistemu, poput isušivanja močvara ili zagađenja.
Ako imate priliku da posjetite neka močvarna područja u Crnoj Gori, poput Plavskog jezera ili Biogradskog jezera, možda ćete imati sreće da vidite ovu neobičnu biljku. Samo imajte na umu da je rosulja prirodni dragulj i da je treba posmatrati s poštovanjem, jer je svjedok čudesne prilagodljivosti prirode.