U toku prošle godine, institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda primila je 890 pritužbi. Najveći broj predmeta odnosio se na pravo na dobru upravu i pravnu zaštitu.
Iz institucije Zaštitnika su agenciji MINA kazali da je prošle godine broj pritužbi u radu, kao pojedinačni vid pokretanja postupka pred Ombudsmanom, bio oko 1.100.

„Od tog broja, prema preliminarnim statističkim podacima, primljeno je 890 pritužbi, a ostalo su predmeti prenešeni iz prethodne godine“, ocijenili su iz institucije Zaštitnika.
Tokom 2021. godine, broj pritužbi je bio skoro istovjetan – 1.123, naveli su iz ove institucije.
Najveći broj predmeta se bilježi u sektorima javne uprave i pravosuđa, sektoru za prava djece, mladih i socijalnu zaštitu, a pored njih, u porastu su predmeti u sektoru za zaštitu od diskriminacije, ocijenili su iz institucije Zaštitnika, a dodaju i da je stabilan trend kad su u pitanju oblasti zaštite od torture.

U okviru javne uprave najveći broj predmeta odnosio se na pravo na dobru upravu i pravnu zaštitu, na rad i pravo iz radnog odnosa, mirno uživanje imovine, zdravstvenu zaštitu i pravo na zdravstveno osiguranje, suđenje u razumnom roku.
„Kao i na prava na penzijsko i invalidsko osiguranje, zdravu životnu sredinu i prava iz socijalne zaštite“, rekli su iz institucije Zaštitnika.

Iz institucije Zaštitnika su rekli da su u toku prošle godine, osobe koje su se nalazile u pritvoru i na izdržavanju kazne zatvora, podnijele oko 70 pritužbi, a pritužbe su se, uglavnom, odnosile na loše materijalne uslove, neadekvatnu zdravstvenu zaštitu, pravo na rad, posjete, na nedjelotvornu istragu o navodima zlostavljanja, odluke sudova i drugih organa.

„Kao i na druga prava ili zakonom predviđene mogućnosti lica lišenih slobode, kao što je uslovni otpust, nedonošenje odluka o reklasifikaciji, korišćenje zavodskih i vanzavodskih povoljnosti, razvrstavanje po sobama, premještaj u drugu zatvorsku jedinicu“, naveli su iz institucije Zaštitnika i dodali da su predstavnici Zaštitnika obišli Upravu za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) krajem decembra prošle godine.
Upitani kako ocjenjuju uslove u toj ustanovi, iz institucije Zaštitnika rekli su da su materijalni uslovi u Zatvoru za duge kazne, posebno u Odjeljenju za žene, kao i u Zatvoru za kratke kazne u Spužu, uglavnom zadovoljavajući.
Ipak, smatraju da uvijek ima prostora za poboljšanje i nova materijalna ulaganja.
Iz institucije Ombudsmana kazali su da zabrinjava situacija u Istražnom zatvoru u Spužu, gdje je zastupljena prekobrojnost.
Prema njihovim riječima, kvadrature jednog broja prostorija nijesu u skladu sa standardima, a higijenski i drugi uslovi u pojedinim prostorijama nisu adekvatni.
„To kumulativno može rezultirati ponižavajućim postupanjem u odnosu na pritvorena lica, na šta Zaštitnik kontinuirano upozorava“, naveli su iz te institucije.

Izvor: MINA