Ukoliko se zbog kvara na elektro-mreži pokvari neki od uređaja u domaćinstvu, građani imaju pravo da traže odštetu od Crnogorsko elektrodistributivnog sistema CEDIS. To su crnogorski građani od početka godine uradili 183 puta, prenosi CdM.
“Od početka godine CEDIS-u je podnijeto 183 zahtjeva za naknadu štete. Postupanje po odštetnim zahtjevima po osnovu odgovornosti prema trećim licima uređeno je Procedurom za sprovođenje postupka po zahtjevima za naknadu štete, koji je eksterno dostupan korisnicima na sajtu CEDIS-a. Shodno Proceduri šteta se definiše kao šteta nastala na električnim uređajima i aparatima u domaćinstvu i na drugoj pokretnoj i nepokretnoj imovini korisnika, a koji su posledica određenih oštećenja na distributivnoj mreži”, objasnili su za CdM iz CEDIS-a.
U najvećem broju slučajeva naknade su isplaćivane radi sanacije štete na imovini korisnika, koja je nastala kao posledica prekida nultog provodnika.
“Ukupan iznos isplaćen korisnicima po osnovu naknade štete u posmatranom periodu je 36.672,91 eura”, ističu u CEDIS-u.
U zahtjevu za nadoknadu štete građani treba da ukratko opišu kako je došlo do kvara na električnom aparatu.
“Postupanje po zahtjevu za naknadu štete je u nadležnosti tročlane Komisije za naknadu štete koju imenuje izvršni direktor, za svaki Region u sastavu CEDIS-a”, navode u CEDIS-u.
Za kraj nekoliko savjeta. Ukoliko u vašem domu nestane struje, prvo provjerite osigurače i raspitajte se kod susjeda. Ako ustanovite da je mrak u cijelom kraju – isključite sve velike potrošače električne energije kako biste spriječili strujni udar kad se napajanje strujom ponovo uspostavi. Ostavite uključen samo radio-aparat ili lampu.
Kad se napon struje stabilizuje, što se dešava sat ili dva poslije ponovnog priključenja na mrežu, možete postepeno da uključite potrebne električne aparate.
Ukoliko neki od električnih kućnih aparata počne da varniči i da se dimi, što prije prekinite dovod struje. Najbolje bi bilo da to uradite tako što ćete skinuti osigurač, ali možete i izvući gajtan iz utičnice ne dirajući samu utičnicu, mada je to manje bezbjedno nego prethodno rješenje.
Ako se aparat zapali, važna je vaša brza procjena: ako vatra može da se ugasi i ako imate sredstvo za gašenje požara na električnim instalacijama – ugasite je, u suprotnom pokušajte da isključite glavni dovod struje, što prije napustite stan i pozovite vatrogasce. Ovakvu vatru ne smijete gasiti vodom, pošto voda kao odličan provodnik struje može da napravi još veću štetu.