U Crnoj Gori gotovo da više niko ne pominje brojne slučajeve zloupotrebe službenih vozila. Tako je u zaborav otišlo to što su zaposleni u državnim institucijama službena vozila koristili za odlazak na zimovanja, ljetovanja, svadbe, prevozili drva za ogrijev, prenosi CDM.

U Crnoj Gori gotovo da više niko ne pominje brojne slučajeve zloupotrebe službenih vozila. Tako je u zaborav otišlo to što su zaposleni u državnim institucijama službena vozila koristili za odlazak na zimovanja, ljetovanja, svadbe, prevozili drva za ogrijev, prenosi CDM.

Za kupovinu novih automobila, njihovo održavanje, servisiranje, registraciju, gorivo iz budžeta, godišnje se izdavaja desetine miliona eura. Međutim, način i opravdanost upotrebe ovih vozila niko ne kontroliše.

Nedavno su mediji objavili da je Vladimir Vujović, v.d. direktora budvanskog Vodovoda, službenim autobomilom otišao sa porodicom na zimovanje na Kopaonik.

Vujović je na Kopaoniku boravio u apartmanskom naselju Konaci, a gosti skijališta su slikali njegov službeni automobil na parkingu ispred recepcije.

Nakon par dana boravka u ovom ski centru Vujović je skinuo tablice sa automobila, jer je, očgledno, upozoren da ga neko može fotografisati. Fotografije su objavljene i na nekim FB profilima Budvana i izazvale su veliko interesovanje žitelja tog grada.

Vujović je na to odgovorio da nije upoznat sa time da su fotografije objavljene na Facebook-u.
“Pošto imate te fotografije, pošaljite mi da vidim, pa ću Vam potvrditi da li sam to ja. Trenutno sam u spa centru, došao sam službenim autom, pa ako me neko slika, biće da iskorišćavam službeno auto”, kazao je tada Vujović.
Mediji su danima pisali i o tome kako bivši ministar za ljudska i manjinskih prava Suad Numanović vikendima registarske tablice na službenom automobilu mijenjao privatnim tablicama.

Kada je pod višednevnim pritiskom javnosti konačno progovorio, ministar je ustvrdio da nije prekršio zakon. Kasnije je stiglo objašnjenje da je navodno njegov vozač mijenjao tablice.

Poznat je i slučaj aktuelnog ministra zdravlja Kenana Hrapovića. Naime, mediji su pisali o tome da su ispred njegove zgrade parkirana dva službena vozila.
On je ubrzo, nakon optužbi za zloupotrebu, odgovorio da se vozila nalaze ispred zgrade zbog iznenadnih kontrola zdravstvenih ustanova, odnosno zbog kvara.

Nijesu samo oni zloupotrebljavali službena vozila. Građani su prijavljivali i slučajeve poput onog gdje je državni činovnik službenim automobilom išao u svatove, drugi je prevozio drva za ogrijev, nekoliko njih su vikendima službenim autom odlazili do primorja, na planine. Zabilježen je i slučaj službenika koji je na izlet u susjednu Hrvatsku otputovao pogađate – službenim automobilom.

Međutim, iako građani prijavljuju zloupotrebu službenih automobila, kazni nema.

Naime, evidentne zloupotrebe službenih vozila nikada nijesu rezultirale odgovornošću onoga ko je novac poreskih obveznika koristio za lične hirove.

Podsjećamo da je Biro za odnose sa javnošću Vlade Crne Gore prije nekoliko godina otvorio telefonsku liniju i e-mail adresu putem koje građani mogu prijaviti zloupotrebe službenih vozila koja koriste organi državne uprave, od prvobitne ekspanzije od nekoliko stotina prijava za godinu, taj trend je godinama koje su uslijedile opadao. Građani su Vladi podnijeli svega 234 prijave u periodu od 2013. godine.
To, pak, ne znači da je manje zloupotreba. Čini se da građani samo (ne)vjeruju da će počinioci biti kažnjeni.
Sa tim je saglasna i Sanja Rašović, koordinatorka programa u GA.

“Veliki je broj slučajeva zloupotrebe službenih vozila u privatne svrhe, a i pored ogromnih napora civilnog sektora, konkretno Građanske alijanse, da se tome stane na put, nema adekvatne reakcije nadležnih državnih organa. Skoro da ne postoji javnosti poznat slučaj da je neko zbog zloupotrebe službenog vozila snosio bilo kakve posljedice što zapravo, slobodno mogu reći, motiviše državne službenike, koji su u posjedu službenih automobila, da sa takvom praksom nastave”, kazala je za CdM Rašović.

Jasno poručuje da je takav pristup uposlenika državne uprave i nadležnih institucija apsolutno neprimjeren i neprihvatljiv.
“Posebno ako imamo na umu da se izdvajanja za službene automobile mjere milionskim iznosima i to u periodu kada je država prezadužena, kada se radi popunjavanja budžetskih rupa uvode nepopularne mjere poput povećanja PDV, akciza, koje su finansijski atak na najšire slojeve stanovništva”, kazala je Rašović.

Cijeni da je poseban problem taj što se državni službenici prema državnoj imovini odnose kao prema sopstvenoj, privatnoj. Stoga će, ističe, biti potrebno uložiti dodatne napore kako bi se takva praksa iskorijenila.