U Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) u toku je implementacija novog informacionog sistema koja se sprovodi u okviru projekta “Jačanje sistema zdravstva u Crnoj Gori”. Implementacijom ovog projekta, vrijednog 1.1 milion eura i formalno je započeta informatizacija najveće zdravstvene ustanove u Crnoj Gori.
“Ovo je jedan od krucijalnih projekata kada se govori o digatalnoj transformaciji u zdravstvu i podrazumijeva kompletnu informatizaciju i informatičku integraciju svih sistema u KCCG, počev od osnovnog – medicinskog sistema (Helian) , preko poslovnog (PIS) i drugih pomoćnih sistema sve do upravljačkog dijela i “pametnog menadžmenta” (business intelligence – BI)”, navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.
Iz tog vladinog resora navode da je poslije više pokušaja instaliranja novog informacionog sistema u prethodnom periodu, u martu ove godine otpočela implementacija koja je, kako su kazali, nažalost, zbog epidemije Kovida-19, dva puta prekidana. Ona je, dodaju, početkom septembra ponovo nastavljena u mjeri u kojoj su to epidemiološki uslovi dozvoljavali.
“Sistem je trenutno implementiran na nekoliko klinika i djelova KCCG i već se pokazao kao vrlo prihvatljiv od strane medicinskog osoblja uz pružanje komfornijeg rada i veće efikasnosti. Medicinski informacioni sistem (Heliant) medicinskom osoblju donosi benefite u radu koji podrazumjevaju vođenje medicinske dokumentacije u elektronskom obliku, na jednom mjestu, uz značajnu uštedu vremena i povezivanje poliklinike i odjeljenja”, navodi se u saopštenju.
Iz ministarstva ističu da će na ovaj način pacijenti efikasnije ostvarivati zdravstvenu zaštitu na tercijanom nivou jer će, kako su kazali, svi podaci (istorija bolesti, terapija) koji se jednom unesu u sistem biti dostupni ordinirajućim ljekarima u svim organizacionim jedinicama KCCG.
“Novi informacioni sistem doprinijeće preciznijem upravljanju veoma složenim sistemom kakav je KCCG, a odnosi se između ostalog, na upravljanje finansijskim, materijalnim i ljudskim resursima KCCG u cilju njihove što veće racionalizacije kao i pružanja što kvalitetnije zdravstvene usluge po principu ‘pacijent u centru sistema’. Sistem će omogućiti i preciznije praćanje potrošnje ljekova i potrošnog materijala, kao i precizniju primjenu DRG sistema i fakturisanja usluga”, precizirali su iz Ministasrtva zdravlja.
Poslovni informacioni sistem (PIS) će, kako dodaju, zamijeniti skup aplikacija i pojedinačnih informatičkih alata koji se trenutno koriste u zadovoljavanju operativnih poslovnih potreba u Kliničkom centru.
“Novim dizajnom i implementacijom PIS-a, Klinički centar će unaprijediti poslovanje kroz korišćenje ovog namjenskog softvera. Jedna od glavnih prednosti novog poslovnog informacionog sistema nad prethodnim sistemom je njegova sposobnost konsolidacije svih podataka koji se koriste u procesima upravljanja KCCG od zaposlenih do održavanja opreme i generisanja izvještaja u realnom vremenu i analize stanja finansijskih i materijalnih resursa. Prilikom izrade sistema ostvaruje se integracija medicinskog informacionog sistema sa poslovnim informacionim sistemom u cilju praćenja potrošnje ljekova i medicinskih sredstava, kao i njihove sledljivosti u sistemu”, navodi se u saopštenju.
Pored ova dva, kako su kazali, zanačajne benefite donijeće i business intelligence (DWH/BI) sistem čija je svrha napredno izvještavanje za Klinički Centar Crne Gore ,kao i integrisanje najkorisnijih elemenata kliničkih i poslovnih podataka koji mogu da posluže menadžmentu i stručnom kadru kao baza za donošenje strateških odluka, pregled stanja različitih parametara kroz vrijeme, kao i inicijative za unapređenje njege pacijenata kroz zdravstveni sistem.
“Neki od sastavnih djelova business intelligence sistema je set izvještaja kao što su: broj i procenat pacijenata po dijagnostičkim grupama kroz vrijeme, kao i po klinikama i odjeljenjima, uporedni prikaz prijema i otpusta pacijenata , trenutno stanje popunjenosti bolničkih kreveta , kroz vrijeme i po klinikama i odjeljenjima, broj realizovanih pregleda po klinikama, odjeljenjima i ambulantama, kao i po ljekarima, po danu i kroz vrijeme, potrošnja medicinskih sredstava, potrošnja ljekova po dijagnostičkim grupama i pacijentima, itd.”, kazali su iz ministarstva.
Poručuju da će i pored otežavajućih okolnisti izazvanih Kovidom-19 pandemijom nastaviti rad na implementaciji sistema.
“Tako da se pored medicinskih djelova KCCG očekuje da će od 2021. godine raditi i dio novog informacionog sistema koji obuhvata poslovni sistem čime će se stvoriti i uslovi za generisanje prvih podataka i njihovo korišćenje u dijelu informacionog sistema koji predstavlja tzv. “pametni menadžment” (business intelligence – BI)”, kazali su.
Projekat realizuju Ministarstvo zdravlja i kancelarija Programa Ujedinjenih Nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori u svojstvu implementacionog partnera i tehničke podrške.
Izvor: RTCG